Budapesten jelenleg 3 metróvonal üzemel. A sárgával jelölt kisebb kapacitású vonal a Belvárost és Alsórákost köti össze, a piros kelet-nyugati irányban a fontosabb közlekedési csomópontokat, a kék pedig Észak- és Dél-Pestet.
Sajnos jelenleg a metróállomásokat csak néhány oszlopra erősített tábla jelzi, ami a külföldiek, vidékiek és gyengén látók számára megnehezíti a tájékozódást. A metró jelölései:
Éjszaka nem jár a metró
A metróvonalakat csak 4:30 és 23:15 között lehet igénybe venni, az utolsó metrókocsi elhaladása után már csak éjszakai autóbuszjáratok közlekednek.
A metróvonalakon a jegyet az utazás megkezdése előtt érvényesíteni kell. Jegyet az automatákból vagy a jegyárusoknál, esetleg az állomás környékén lévő újságárusoknál lehet vásárolni. Ha ezek már nincsenek nyitva akkor a forgalmi ügyeleten lehet jegyet vásárolni. A forgalmi ügyeleteket általában az állomások forgalmasabb bejáratánál lehet megtalálni.
Metrópótló buszon a jegyet a másik oldalán is érvényesíteni kell.
Annak ellenére, hogy ki vannak táblázva az átszállási lehetőségek, gyakran előfordul, hogy egy nem budapesi lakos eltéved a Deák Ferenc téren, ezért készítettünk egy könnyen megjegyezhető ábrát. Ha a földalattival érkeztünk meg az állomásra, akkor a lefelé vezető lépcsőn haladva tudunk átszállni a másik két metróvonalra, az ellenkező irányba egy hosszú folyosó vezet az állomásról a felszínre. Ha a 2-es metróval érkeztünk az állomásra, akkor csak arra hagyatkozhatunk, hogy az elosztócsarnokba vezető mozgólépcső hosszabb mint a 3-as metróba vezető. Ha a 3-as metróval érkezünk az állomásra, akkor a lefelé vezető kis mozgólépcsővel szállhatunk át a 2-es metróra, a felfelé vezető mozgólépcsővel átszállhatunk a másik két metróvonalra vagy pedig elhagyhatjuk az állomást.
Utazási feltételek
Díjmentesen utazhatnak:
A gyermekek 6 éves korukig illetve iskolai tanulmányaik megkezdéséig felnőtt kíséretben és a 65. életévület betöltött felnőttek díjmentesen utazhatnak.
Poggyász szállítása:
Minden utas legfeljebb 2db 40x50x80 vagy 20x20x200 cm méretet meg nem haladó, egy személy által hordozható, a fel- és leszállást nem akadályozó kézipoggyászt, illetve 1 db szánkót, 1 pár sílécet, 1 köteg facsemetét (becsomagolva), 1 db gyermekkocsit szállíthat díjtalanul. A poggyászt a metrókocsiban úgy kell elhelyezni, hogy a szabad közlekedést ne akadályozza. A felsoroltaknál nagyobb méretű poggyász még díjfizetés ellenében sem szállítható.
Állatok szállítása:
Kutya csak díjfizetés ellenében szállítható. A kutyaszállítás díja azonos a vonaljegy árával a vonal teljes hosszán. A kutya részére teljes árú havibérlet váltható. Az értékszelvényt általános bérletigazolványban kell használni, az arckép helyén "EB" felirattal, az általános bérletekre vonatkozó szabályok szerint.
A rendőrségi és vakvezető kutyák szállítása díjtalan.
Kutyát csak szájkosárral, pórázon és tiszta állapotban szabad szállítani. A kutyát a mozgólépcsőről való leszálláskor fel kell emelni. Nagyobb testű kutya esetében a forgalmi ügyeletes engedélyével igénybe lehet venni az üzemképes, álló lépcsőt. Kutyát a mozgólépcsőn az utas csak saját felelősségre szállíthat. Egyéb kisebb állat díjmentesen szállítható, olyan csomagolásban, amely a kézipoggyász méretét nem haladja meg, és az utasok ruházatát, illetve a járművet nem szennyezi be.
Tilos a metróállomásra belépni kerékpárral, illetve olyan tárgyakkal, amelyek
az utasok testi épségében, ruházatában, poggyászában vagy a járműben
kárt okozhatnak, azokat beszennyezhetik, az utasokat zavarhatják, és
amelyek szállítását a jogszabály vagy hatósági rendelkezés tiltja.
Tilos a metróállomás egész területén és a járműveken:
- dohányozni;
- olyan tevékenységet folytatni, amely a közlekedést vagy az utasokat zavarja (zenélni, kéregetni, étkezni, iltalt, illetve fagylaltot fogyasztani, rádiót vagy egyéb eszközt mások
által hallhatóan üzemeltetni, görkorcsolyázni, gördeszkázni);
- tűzveszélyes folyadékot (benzin, gázolaj, stb.), robbanóanyagot, 5 kg töltősúlynál nagyobb gázpalackot szállítani;
- engedély nélkül árusítani vagy hirdetményt elhelyezni.
- "az ajtók záródnak" felhívás után a kocsiba be-, illetve onnan kiszállni;
- az ajtó záródását akadályozni, vagy az ajtót önkényesen kinyitni;
- a jármű megállása előtt a biztonsági sávra lépni;
- a mozgólépcső vészfékét, illetve a peronvészkapcsolót indokolatlanul működésbe hozni, vagy arra indok nélkül okot szolgáltatni;
- a mozgólépcső korlátját, rácsszerkezetét önkényesen felnyitni, illetve eltávolítani és az álló mozgólépcsőt engedély nélkül igénybe venni;
- a mozgólépcsőre leülni;
- a kézipoggyászt a mozgólépcső gumikorlátjára helyezni;
- a jármű ablakán kihajolni vagy kinyúlni, tárgyakat az ablakon át be- vagy kiadni, illetve be- vagy kidobni.
Aki a fent soroltak bármelyikét megszegi, az utazásból kizárható.
Kizárható továbbá az utazásból az a személy:
- aki ittassága miatt a többi utasnak a terhére lehet;
- aki botrányosan vagy illemsértő módon viselkedik;
- aki ellenőrzéskor nem tud felmutatni érvényes jegyet, bérletet vagy utazási igazolványt, és a jegyváltást, illetve a pótdíj fizetését megtagadja, továbbá aki a közlekedést illetve az utasokat zavarja;
- aki poggyászként nem szállítható tárgyat visz be a járműbe;
- aki tűz- vagy robbanásveszélyes anyagot szállít;
- aki kutyát szájkosár nélkül szállít.
Nem vehet részt az utazásban
- fertőző beteg, illetve magatehetetlen személy
- kísérő nélküli 6 éven aluli gyermek
Pótdíjat köteles fizetni:
- aki jegy nélkül, érvénytelen jeggyel, bérlettel, utazási igazolvánnyal kísérli meg az utazást, illetve valamilyen kedvezményt jogosulatlanul vesz igénybe;
Szöveg: BKV Zrt.
Utazás a mozgólépcsőn
A mozgólépcsőt csak akkor lehet rendeltetésszerűen használni, ha a jobb oldalára állunk, hogy a siető emberek ki tudjanak minket kerülni (mint ahogy külföldön a legtöbb országban szokás).
Ha kisebb méretű kutyát szeretnénk szállítani a mozgólépcsőn akkor vegyük a kezünkbe, nagyobb kutya esetén a forgalmi ügyeletest megkérhetjük hogy egy szabad mozgólépcsőt használhassunk.
A mozgólépcsőn tilos leülni, ugrálni, az ellenkező irányban haladni vagy a gumiszalag alá benyúlni.