cikkek, Metrowagonmash Ev, Ev3, 81-717 járművek

Szöveg forrása: Közlekedési Dokumentációs Vállalat, Járműismeret I, 1987

Tartalomjegyzék

Metró motorkocsik általános ismertetése

A budapesti metró gördülőanyaga szovjet gyártmányú EV, EV3, valamint 81-717 és 81-714 típusú motorkocsikból áll.

A négyféle motorkocsi közül az 1970-1972-ben szállított EV típusú metrókocsik nálunk alaptípusnak tekinthetők. A később leszállított EV3, valamint a 81-717 és 81-714 típusú motorkocsik lényegében az alaptípus korszerűsített, illetve továbbfejlesztett változatai.

Az EV típusú motorkocsi az 1934-ben kezdődő szovjet metrókocsi gyártás fejlődése során kialakult legutolsó, sorozatban gyártott "E" típusának európai nyomtávra készült változata (Az indexben írt "V" betű Vengria = Magyarország, azaz a budapesti metró részére gyártott motorkocsit jelent.)

Az "E" típusú metrókocsikat 1963-tól gyártották és az előbbi "A", "B", "G", "D" típusokhoz képest igen szembetűnő a tömeg ("A" típus 51,7 T - "E" típus 31,7 T), a dinamikai (maximális sebesség 65 km/h-ról 90 km/h-ra, a gyorsulás, ill. lassulás értéke pedig 0,8 m/s2-ről 1,3 m/s2-re nőtt) és egyéb jellemzők (ajtónyílás szélessége 950 mm-ről 1280 mm-re változott) lényeges javulása.

Budapest, Metrowagonmash Ev jármű

Kép forrása: A budapesti metróközlekedés három évtizede

Budapest, Metrowagonmash Ev3 jármű

Kép forrása: Kovács Gábor

Budapest, Metrowagonmash 81-717 jármű

Kép forrása: Kovács Gábor

Az alábbiakban ismertetjük az alaptípust

Az EV típusú metrókocsik - motorkocsik, azaz a kocsik minden egyes tengelyét vontatómotor hajtja.

A metrókocsik kettő db kéttengelyes forgóváz zal, vezetőfülkével, 8 db kétszárnyas tolóajtóval és 4 db szárnyas ajtóval rendelkeznek, melyek közül kettő homlokajtó, egy az utastér felé, egy pedig a peron felé nyíló oldalajtó.

Forgóvázanként két-két áramszedőt, valamint a vezetőfülke homlokrészén két fényszórót és két zárójelző lámpát szereltek fel.

Az utastérben az üléseket hosszirányban helyezték el az utasok részére biztosítandó minél szélesebb átjárók kialakítása érdekében.

A kocsik természetes szellőzésűek. A szellőzés intenzitásának növelése érdekében 6 db oldalsó ablak felső része nyitható. (Oldal irányban eltolható.)

Minden kocsit öngerjesztéses villamos ellenállásfékkel, légfékkel és rögzítőfékkel láttak el.

A villamosfék alkalmazása lehetővé tette a közlekedés biztonságának lényeges növelését, ugyanis a villamosfék kezelése egyszerű, a szerelvény minden kocsiján egyszerre működik, a kerekek megcsúszása kevésbé valószínű (a kerekek forgási sebességének csökkenésével a fékező erő is kisebb lesz), a kerékabroncsok nem melegszenek. Ezenkívül a féktuskók kopásából származó por elenyésző, mivel tuskós fékezést csak kb. 10-12 km/h sebességről történő fékezésnél használunk.

Ez alagútban való közlekedésnél rendkívül fontos hiszen, kevésbé szennyezi a levegőt. Ugyanakkor eszközmegtakarítást is jelent, ui. a féktuskók élettartama a villamosfék alkalmazásával kb. 25-szörösére nőtt.

A vonatszerelvénybe sorolt kocsik távirányítással vezérelhetők, azaz a szerelvény első kocsijának vezetőfülkéjéből vezérlik a többi kocsit is. A legkisebb vonategység két, a vezetőfülkéjükkel különböző irányba fordított motorkocsikból áll. A kettőnél több kocsiból álló vonatszerelvények közbülső kocsijai tetszőleges irányba forgathatók. Már korábban említettük, hogy az EV típusú kocsik egy hosszú fejlődési folyamat eredményeként jöttek létre. Ennek a fejlődési folyamatnak a lényegét, a metrókocsik fejlesztésének, korszerűsítésének célját a következőképpen fogalmazhatjuk meg. Változatlan alagútméretek mellett a metrókocsikban rejlő tartalékok, lehetőségek feltárásával és kihasználásával növelni kell a metróvonalak áteresztőképességét, vagyis egy meghatározott útvonalon (keresztmetszeten) egységnyi idő alatt minél több utast lehessen elszállítani.

Ugyanakkor állandóan növelni kell a forgalombiztonságot, maximálisan biztosítani az utasok kulturált környezetben, kulturált körülmények között történő gyors elszállítását, a kényelmes utazás feltételeit.

Ennek érdekében növelik a kocsik gyorsulását és lassulását, a maximális sebességét, a befogadóképességét, az ajtók nyílásszélességét (az állomásokon való tartózkodás idejének csökkentése érdekében), azonos külméretek mellett a kocsik önsúlyát csökkentik stb.

Korszerűsítik az üléseket, az utastér megvilágítását, szellőzését és esztétikai megformálását, a kocsik rugózását és hangszigetelését. Külön hangsúlyt kapott a korszerű, kulturált utastájékoztatás.

Az elmondottak alapján megállapíthatjuk, hogy az EV típusú metrókocsi a korszerű, kulturált és kényelmes utazás követelményeinek megfelel és versenyképes a legnagyobb metrókocsi gyártó vállalatok motorkocsijaival.

A metrókocsi rendeltetése és főbb műszaki jellemzői

A metrókocsik rendeltetése

A metrókocsik a METRÓ vonalain - alagútban és rövid szakaszon a föld felszínén az utasok gyorsvasúti jellegű tömeges szállítására szolgálnak.

A metrókocsik sajátosságai

A metrókocsik kocsiszekrényből és 2 db kéttengelyű forgóvázból állnak. Minden egyes kocsi önálló közlekedési egységet képez.

Az EV, EV3 és 81-717 típusú kocsik vezérkocsik, mivel külön vezetőfülkében elhelyezett vezérlőpulttal rendelkeznek.

A 81-714 típusú motorkocsi közbülső kocsi, mivel külön vezetőfülkével és vezérlőpulttal nem rendelkezik, de a kocsiszíni, ún. tolató mozgásokhoz elengedhetetlenül szükséges vezérlő szervekkel el van látva.

Az EV, EV3 és 81 típusú kocsik egymással elektromosan nem csatolhatók, csak azonos típusú kocsikból állítható össze vonatszerelvény.

A metrókocsik legalább 2 és legfeljebb 7 kocsiból álló szerelvényekben közlekedtethetők. A 81-típusú kocsiknál a szerelvények legalább 2 vezérkocsiból és maximum 5 közbülső kocsiból állnak. A szerelvénybe besorolt kocsik számának az állomási peronhossz szab határt.

A szerelvénybe sorolt kocsik egyöntetű működtetése távvezérléssel történik.

Megjegyzés: A szerelvényekben elvileg tetszőleges darabszámú motorkocsi üzemelhet, de hét motorkocsiból álló szerelvénynél nagyobb szerelvények esetén a megadott műszaki paramétereket a gyár nem szavatolja.

A metrókocsik táplálása

A metrókocsik tápfeszültsége 750 V±10% egyenáram. A táplálás harmadik sínről, felsőtapintású áramszedő berendezéseken keresztül történik.

A vontatómotorok egyenkénti teljesítményét és kapocsfeszültségét az alábbi táblázat tartalmazza:

A kocsi típusa A vontatómotor
teljesítménye kapocsfeszültsége
EV 66 kW 375 V
EV3 72 kW 375 V
81-717 110 kW 375 V
81-714 110 kW 375 V

A vontatómotorok nyomatékátadása a kerékpárra egyfokozatú hajtómű segítségével történik. A vontatómotor tengelyvége és hajtómű primer oldala között kardántípusú tengelykapcsoló teremti meg a tengelykapcsolatot.

Itt kívánom megjegyezni, hogy a metrókocsi 750±250 V feszültséghatárok között működőképes marad, a megadott műszaki paraméterek azonban csak a fentebb megadott tápfeszültség értékek mellett szavatoltak.

A metrókocsik fékberendezései

A metrókocsikban három féle fékberendezést találunk:

  • Villamos fék üzemi fék, melyet üzemszerűen kell használni és a vonat maximális sebességéről kb. 10-12 km/h sebességre történő sebességcsökkentésére szolgál. A szerelvény megállítását az automatikusan belépő légfék végzi (N° 1. szelep).
  • Pneumatikus fék kiegészítő, tartalék- és vészfék, amelyet a villamos fék kiegészítéseként (N° 1. EP szelep), ill. bárminemű meghibásodása esetén üzemszerűen alkalmazhatunk (tartalék fék). Ezenkívül vészfékezést hajthatunk végre a kocsivezető beavatkozásával (fékezőszeleppel, vészfékkarral) vagy anélkül (N° 2. EP szelep, autostop).
  • Rögzítőfék a szerelvény álló helyzetben történő rögzítésére szolgál. Erre a célra az EV és EV3 típusú kocsikon mechanikus kézifék, a 81- típusú kocsikon rugóerőtárolós fék áll rendelkezésre. A mechanikus kézifék minden kocsin külön, a kocsi saját vezetőfülkéjéből kézi erővel működtethető. A rugóerőtárolós fék szintén kocsinként a vezetőállásból közbülső kocsi esetében az utastérből - működtethető, ha egy meghatározott töltővezetéki nyomás áll rendelkezésünkre, vagy kézi működtetéssel a kocsi alatt.

A metrókocsik főbb műszaki jellemzői

A metrókocsikat, mint általában a vasúti járműveket jellemezhetjük

  • kritikus pályajellemzőkkel,
  • dinamikus jellemzőkkel,
  • külső geometriai méreteivel,
  • tömegével
  • és egyéb jellemzőkkel.

Kritikus pályajellemzők

Magukba foglalják a vasúti pálya legfontosabb adatainak legkisebb és legnagyobb értékét, melyek betartása mellett az adott vasúti pályán a metrókocsi üzembiztosan közlekedhet. Ezek a következők:

  • a nyomtáv (a két sínszál belső koronaélének távolsága) 1435 mm,
  • a legkisebb görbületi ívsugár: fő forgalmi vágányon 120 m, kocsiszíni (líra) vágányon 60 m (v=5 km/h mellett). Az R-60 m sugarú ívhez "S" alakban legalább 100 m sugarú ív csatlakozhat, de a két ív között legalább 15 m hosszú egyenes pályaszakasznak kell csatlakoznia,
  • a lejtviszony (a legnagyobb emelkedő, ill. lejtő) - 40%. Ez azt jelenti, hogy 1000 m hosszon 40 métert emelkedik vagy süllyed a pálya szintje.

Dinamikai jellemzők

A dinamikai jellemzők magukban foglalják a metrókocsi mozgásképességére jellemző legfontosabb adatokat.

Megnevezés EV EV3 81-717 81-714
A kocsi maximális (konstrukciós) sebessége (km/h) 90 90 90 90
A megengedett legnagyobb sebessége (km/h) 70 80 80 80
A kocsi legnagyobb gyorsulása sík, egyenes pályán, közepes terhelésnél (m/s²) (átl. gyorsulási érték) 1,2 1,2 1,2 1,2
A kocsi legnagyobb lassulása vészfékezéskor, sík, egyenes pályán, közepes terhelésnél (m/s²) 1,2 1,2 1,2 1,2

Geometriai jellemzők

A kocsi külső geometriai méreteit meghatározott keresztmetszetű alagútban közlekedő vasúti járművek űrszelvényének, valamint a kritikus pályajellemzők figyelembevételével választották meg. Ide soroljuk továbbá a metrókocsi peronhoz kapcsolódó méretét, valamint a két kocsi összekapcsolhatóságát biztosító méretet is.

Megnevezés EV EV3 81-717 81-714
A kocsi hossza a homloklencénél mérve (mm) 18 810 18 810 18 810 18 810
A kocsi hossza az ütköző- és vonókészülékekkel együtt mérve (mm) 19 210 19 210 19 210 19 210
A kocsi szélessége a díszléc magasságában mérve (mm) 2 712 2 712 2 712 2 712
A kocsi magassága a futósín koronaszinttől mérve, terheletlen állapotban (mm) 3 678 3 678 3 678 3 678
A kocsi névleges magassága (rajzméret) (mm) 3 662 3 662 3 662 3 662
A forgóváz legalulsó pontjának legkisebb távolsága sínkoronaszinttől mérve, max. terhelésnél és min. kerékátmérő mellett (mm) 50 50 45 45
Forgócsap távolsága (mm)* 12 600 12 600 12 600 12 600
Merev tengelytáv (mm)** 2 100 2 100 2 100 2 100
A padlószint magassága a futósín koronaszinttől mérve, terheletlen állapotban (mm) 1 224 1 224 1 224 1 224
A vonókészülék tengelymagassága a futósín koronaszinttől mérve terheletlen állapotban (mm) 829 829 829 829
  • * Forgócsap távolság (69. ábra) - a forgótányérok geometriai tengelyei közt mért távolság a kocsi hossztengelyével párhuzamos függőleges síkban mérve.
  • ** Merev tengelytáv (69. ábra) - az egy forgóvázba kötött kerékpárok geometriai tengelyei közt mért távolság, a kocsi hossztengelyével párhuzamos síkban mérve.
forgocsaptávolság és merev tengelytáv

Kép forrása: Közlekedési Dokumentációs Vállalat, Járműismeret I, 1987

Tömegadatok

Megnevezés EV EV3 81-717 81-714
A kocsi össztömege (tára) (T) 31,5 32,5 34,0 33,0
A forgóváz tömege
a vontatómotorokkal együtt (kg)
7 450 7 450 7 500 7 500
A kocsiszekrény tömege a rászerelt
összes villamos és levegős berendezésekkel együtt (kg)
16 600 17 600 19 000 18 000

Egyéb jellemzők

Megnevezés EV EV3 81-717 81-714
A kocsi befogadóképessége (fő)
(8 fő/m²-rel számolva)
270
Ebből: ülőhely (fő)
42
állóhely (fő)
228
262
Ebből: ülőhely (fő)
42
állóhely (fő)
220
260
Ebből: ülőhely (fő)
40
állóhely (fő)
220
277
Ebből: ülőhely (fő)
44
állóhely (fő)
233
Az utastéri tolóajtók száma
oldalanként (db)
4 4 4 4
Tolóajtók nyílásszélessége (mm) 1208 1208 1208 1208
A szárnyasajtók db-száma
Ebből: homlokajtó
           válaszfalajtó
           s. vezetői oldalajtó
4
2
1
1
4
2
1
1
3
1
1
1
2
2
-
-
A kocsi szellőzése
- utastér
- vezetőfülke
természetes
természetes
természetes
természetes
természetes
mesterséges
természetes
mesterséges
Világítás izzólámpa izzólámpa fénytcső fénytcső
Kapaszkodók az ülések oldaltámláján elhelyezett hajlított, ill. egyenes kapaszkodók, mennyezeti kapaszkodók, kiegészítő kapaszkodó fogantyúk a tolóajtóknál az elosztótér fölött, valamint függőleges kapaszkodók a homlokajtóknál és a segédvezetői oldalajtóknál
Utastájékoztató hangszóró 6 6 6 6
Ellenőrző hangszóró 1 1 1 -
Ajtóégtelenítő kar 3 3 3 2
Vészfékkar az utastérben 3 3 3 3
Vészfékkar a vezetőfülkében 1 1 1 1
Ülések puha félkemény félkemény félkemény


metro line shaped navbar 1 metro line shaped navbar 2 metro line shaped navbar 3 metro line shaped navbar 4 metro line shaped navbar 5 metro line shaped navbar 6 metro line shaped navbar 7